Muzej grada Zenice
poziva Vas da svojom posjetom uveličate program
povodom Međunarodnog dana Muzeja:
Muzej grada Zenice posvetio je ovogodišnji Svjetski dan Muzeja u potpunosti sadržajima proisteklim iz djelovanja zeničkih umjetnika i učenjaka, sve bazirano na pisanoj riječi, od Kulina bana do savremenog doba.
STALNA GODIŠNJA POSTAVKA - MUZEJSKI KUTAK 2019.
10.00 sati - radionica
11.00 sati - radionica
Za 2019. godinu u muzejskom kutku predstavljamo postavku koja će skrenuti pažnju na elemente odijevanja, kićenja i pismenosti srednjovijekovne Bosanske države. Putem edukativno i kreativno stimulativnog izlaganja taktilne replike i odgovarajućih crteža, transkripta, replika elemenata nošnje i/ili nakita nastojimo istaknuti bogatstvo bosanskog naslijeđa i kulture i povezati muzejske eksponate sa nastavnom građom koja se obrađuje u školama.
U kutku će se također naći velika slovarica pisma Bosančice kojom ističemo značaj izvornog Bosanskog pisma kojim se više ne koristimo. Od interaktivnih sadržaja planirano je programiranje igre/kviza znanja koja bi bila dostupna na postojećem video topu. Edukativni radni listovi i bojanke/slovarica Bosančice biće izrađeni i dostupni unutar kutka za zanimljivo učenje kroz igru i zabavu.
IF STORIES COULD WALK. IF CITIES COULD TALK
12:00 sati - prezentacija
Zenica je projektom „If stories could walk, if cities could talk“ koji realizira Udruženje „Naša djeca“ Zenica u partnerstvu sa Tačkom komunikacije iz Beograda i SEGA organizacijom iz Prilepa, postala prvi bosanskohercegovački grad sa zvučnom mapom.
Projekat “If stories could walk, If cities could talk” fokusira se na zajedničko i pojedinačno naslijeđe gradova u regiji na temelju usmene historije i kulture lokalnih zajednica. Moderna kartografija mapu ne koristi samo kao sredstvo za orijentaciju, već i kao medij za priču. Shodno tome, ovaj projekat između ostalog ima za cilj povezivanje zajedničkih mjesta, kulturne razmjene i afirmacije naslijeđa lokalnih zajednica putem novih medija.
Specifičnost ovog projekta je i u tome što se obrađuju usmena predanja o lokacijama koje nisu nužno historijske znamenitosti, tako je u Zenici urađena priča o gradskom parku, Čeliku, papirnoj…
Nakon godinu dana istraživanja, dva treninga održana u Beogradu i Zenici u toku 2018. godine na kojim su savladali potrebne tehnike za prikupljanje usmenog predanja (mapiranje tačaka, osnova kartografije, određivanje sagovornika, pisanje pratećih tekstova, tehnička obrada izjava, prezentacija tačaka), te rada na terenu, došlo je vrijeme da gradovi prohodaju i ispričaju svoje priče.
ZENICA ZELENI GRAD
13.00 sati – otvorenje izložbe
Predstavljamo izložbu zeničkih strip crtača, poteklih iz prve bh škole stripa, ovaj put posvećenu ekološkom osvješćenju Zeničana. Mi želimo da Zenica bude zeleni grad, grad bez zagađenja, u kojem možemo, konačno prodisati.
Jezik umjetnosti je univerzalan, te će poruke mladih crtača mnogo jasnije nego elaborate naučnika iskazati kako problem tako i potrebe, naročito zahvaljujući jednostavnoj činjenici da je već obezbjeđena evropska promocija ovih stripova.